Złoty szykuje się do skoku


Złoty w czwartek może się umacniać ku 4,0 za euro, istotne będą dane z USA, z kolei dane krajowe nie powinny mieć wpływu na kurs złotego - oceniają analitycy. Ich zdaniem na rynku długu niewykluczona jest stabilizacja rentowności, choć umocnienie złotego może spowodować ich spadek.

Opublikowane dziś dane makro nie były tak jednoznaczne jak spodziewał się tego rynek. Początkowo utrzymywały się pozytywne nastroje, dzięki czemu doszło najpierw do przebicia poziomu 1,50, a w kolejnych godzinach kurs EUR/USD dotarł nawet do 1,5095. Ministerstwo Finansów sprzedało na poniedziałkowym przetargu bony 52-tygodniowe o wartości 500 mln zł wobec oferty wynoszącej 400-500 mln zł, podał resort w komunikacie. Popyt wyniósł 2.183,08 mln zł. Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 23 kwietnia obniżyli 9-miesięczną cenę docelową akcji Telekomunikacji Polskiej do 17,6 zł z 19,2 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "akumuluj".Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej nie ma gwarancji dla dalszej aprecjacji kursu złotego, a rządowy plan ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 roku nie jest wiarygodny. Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem lekkiego osłabienia złotego w stosunku po poziomów z końca wczorajszych notowań, które przyniosły jego silne umocnienie. O godzinie 11:36 kurs USD/PLN testował poziom 2,8495 zł, a EUR/PLN 4,2331 zł. Niewiele czasu pozostało pracownikom, którzy dotychczas nie wykorzystali zaległych urlopów wypoczynkowych. Ustawodawca ustalił termin na ich udzielenie najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że niewykorzystanego urlopu za rok 2009 pracodawca powinien udzielić pracownikowi do 31 marca 2010 r. Przy czym zasada ta nie dotyczy 4 dni urlopu na żądanie.

Gminy coraz chętniej inwestują w eksploatację wód geotermalnych - czytamy w "Rzeczpospolitej". Przez 3 lata wydatki na parki rozrywki, baseni i ciepłownie korzystające z gorących źródeł sięgną miliarda złotych.

Agora uzależnia moment dojścia do celu strategicznego, jakim jest osiągnięcie ponad 50 proc. przychodów z działalności innej niż gazetowa, od tego co się będzie działo na rynku reklamowym. Prezes Agory podkreśla, że od czasu ustalania strategii zmienił się kontekst rynkowy. Mieszkańcy Tychów, którzy w ciągu ostatniego pół roku stracili pracę, będą mogli liczyć na organizacyjne i finansowe wsparcie przy uruchamianiu własnego biznesu. Projekt "Od zwolnienia do samozatrudnienia" uruchamia od sierpnia miejscowy urząd pracy.

Zarząd Polskiego Radia odwołał ze stanowiska szefa Programu I Wincentego Pipkę - podała "Rzeczpospolita" na swoich stronach interenetowych. Na jego miejsce powołał Ryszarda Hińczę, którego żona od kilku miesięcy jest wiceprezesem TVP. Minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla dziennika "Polska" potwierdza autentyczność stenogramów z rozmów o prywatyzacji stoczni. Jednak- jego zdaniem- na ich podstawie została postawiona fałszywa teza i wypaczono konktekst całego postępowania. Wczorajsza sesja na rynku eurodolara upłynęła w wyniku wystąpienia kolejnej fali wyprzedaży, co skutkowało silnym spadkiem kursu pary walutowej. Do spadku tego przyczyniły się lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej, jakie napłynęły z amerykańskiej gospodarki. Pozytywnie zaskoczyła również publikacja liczby nowo rozpoczętych inwestycji budowlanych.Citigroup obniżył rekomendację dla PGNiG do "trzymaj" z "kupuj". Senat USA uchwalił w środę ustawę o nowych posunięciach mających zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników i zmniejszyć bezrobocie przez publiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Zdaniem sceptyków, zyski zatrudnienia nie będą jednak wielkie. Złoty stracił około 1 proc. do głównych par walutowych po pierwszej od 10 lat oficjalnej interwencji NBP na rynku walutowym. Złoty obecnie traci do euro 0.7 proc. handlując na poziomie 3.8710, 0.1 proc. do dolara handlując na poziomie 2.8770 i 0.4 proc. do franka handlując na poziomie 2.6920.

Rury łączą Rosję i Turcję. Polskę omijają


- Turcja gotowa jest do 10 listopada 2010 roku rozpatrzyć dokumentację projektową gazociągu South Stream i wydać zgodę na ułożenie tej magistrali - powiedział premier Rosji Władimir Putin po rozmowach z szefem rządu Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Szefowie rządów rozmawiali też o gazociągu Blue Stream-2 oraz ropociągu Samsun - Ceyhan.

Oponeo.pl liczy na wzrost przychodów w '10 o kilkadziesiąt proc., też dzięki przejęciu


Oponeo.pl, firma prowadząca sprzedaż opon za pośrednictwem internetu, liczy, że najgorsze ma już za sobą, a w 2010 roku zanotuje wzrost przychodów o kilkadziesiąt procent. Wzrost ten zawdzięczać ma wzrostowi sprzedaży poza Polską, a także przejęciu Favonii Polska, posiadającej prawa do domen internetowych opony.pl i ogumienie.com - poinformował prezes Oponeo.pl Dariusz Topolewski.

Sejm wybrał prezesa NBP


Sejm powołał w czwartek prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę Belki poparło 253 posłów, 184 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Mocniejsze wahania pod koniec roku


W dniu wczorajszym obserwowaliśmy przed południem udaną próbę pokonania poprzednich szczytów na poziomie 1,4418.

Polska wygrywa z Brukselą tony dymu


Polski przemysł będzie mógł dymić więcej niż ustaliła Bruksela. - Polska i Bruksela już niedługo osiągną kompromis ws. polskich emisji CO2 na lata 2008-12 - zapowiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski. I choć nie dostaniemy tyle, ile byśmy chcieli, to jednak będzie to więcej, niż wcześniejszy przydział.