Oszukane piwo w Holandii


W Amsterdamie bary i restauracje powszechnie oszukują smakoszy piwa. Z beczek znanych marek sprzedają tanie wersje złocistego trunku.

Stabilnej sytuacji zakładu pracy może zagrażać nie tylko niekorzystna sytuacja ekonomiczna. Również nieprzewidziane i nagłe zdarzenia, na które pracodawca nie ma żadnego wpływu, mogą zakłócić uporządkowany tok pracy danej firmy. Do takich zdarzeń należą m.in. różnego rodzaju klęski żywiołowe, np. powodzie czy gwałtowne wichury. W takich przypadkach pracodawca do obrony zakładu przed siłami natury może zaangażować swoich pracowników. Większość Polaków uważa, że polskie wojsko jest źle uzbrojone i niedofinansowane, wynika z sondażu Instytutu Badań Marketingowych HumanGraph, cytowanych przez "Rzeczpospolitą". 200 zł kary musi zapłacić motocyklista, który w październiku 2009 roku płacił drobniakami na autostradowych bramkach, czym miał umyślnie tamować ruch - podało RMF FM. Zarządca autostrady toczył wtedy nieformalną wojnę z motocyklistami, którzy domagali się niższych, niż te pobierane od samochodów osobowych.Akcjonariusze Polimeksu-Mostostalu zdecydują 26 II o połączeniu z Naftobudową - poinformował w uchwałach na NWZA Polimex. Rynek walutowy będzie w środę nadal pod wpływem sygnałów płynących od przedstawicieli UE w sprawie pomocy dla Grecji. Nasza waluta, choć od rana nieco się umacnia, może zakończyć dzień na poziomie 3,90 za euro (wobec 3,89 rano), uważają analitycy. Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę produkcji biopaliw z rolniczych odpadów. Technologia może okazać się tania i przyjazna dla środowiska, dowodzą eksperci na łamach najnowszego numeru tygodnika Science.

McKinsey otworzy we Wrocławiu centrum usług, jakiego w Polsce jeszcze nie było - akcentuje "Puls Biznesu".

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w piątek, że jego koncern zaproponował już ukraińskiemu Naftohazowi pola gazowe, które gotów jest wnieść do ich joint venture. Debiut spółki Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), dostawcy kruszyw łamanych dla projektów infrastrukturalnych, planowany jest wstępnie na 17 maja. Spółka przydzieliła 2,38 mln akcji serii C - poinformował DSS w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Gospodarki proponuje, by przynajmniej część spółek przeznaczonych do prywatyzacji do końca przyszłego roku sprywatyzować za pomocą leasingu pracowniczego. Ekonomiści mają bardzo różne opinie na temat tej formy prywatyzacji. Inflacja w miesiącach letnich wyniesie 1,7-1,8 proc., a w końcu roku wzrośnie do 2-2,5 proc. - powiedziała Elżbieta Chojna Duch z Rady Polityki Pieniężnej podczas poniedziałkowego spotkania z ekonomistami zorganizowanego przez PAP. Kryzys gospodarczy, prywatyzacja, kwestie klimatyczne i rozszerzenie UE były głównymi tematami piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska z szefem rządu Grecji Georgiosem Papandreou - poinformował PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.Średnia przemysłowa Dow Jones wyznaczyła najwyższą wartości ostatnich 17 miesięcy po tym, jak w ciągu ostatnich 7 sesji zyskała 1,7 proc. Wśród wszystkich spółek notowanych na NYSE 1231 wyznaczyła nowe rekordy ostatnich 52 tygodni. Poszukiwanie nowego prezesa najważniejszej organizacji wyznaczającej światowe standard w księgowości wywołało dyskretną batalię o to stanowisko. Chrapkę na nie mają kandydaci z Azji, bo ekonomiczny punkt ciężkości przesuwa się na wschód. Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, bo rosną jej zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, zniżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 9 centów do 76,26 USD.

Jedli złotego i akcje łyżkami


Stanowczość liderów G20 podczas weekendowego spotkania w Szkocji przełożyła się na zachowanie inwestorów w poniedziałek. W dobrym nastroju przystąpili oni do skupowania walut i akcji krajów rozwijających się. Dzięki temu mocno zyskał złoty i akcje polskich spółek

Wzrost indeksu PMI w przemyśle eurolandu większy od wstępnych ocen


Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2009 roku 51,2 pkt wobec 50,7 pkt na koniec października - podano we wtorek w końcowych wyliczeniach.

GTC sprzedaje dwa biurowce w Warszawie; stopa kapitalizacji 7-7,2 proc.


GTC podpisało z międzynarodowym inwestorem list intencyjny w sprawie sprzedaży warszawskich biurowców Nefryt i Topaz. Cenę metra ustalono na około 3.000 euro przy stopie kapitalizacji 7-7,2 proc. - podało GTC w komunikacie.

Nowe zasady ustalania miejsca świadczenia usług


Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług. Jest to o tyle istotne, że miejsce świadczenia usługi wskazuje, gdzie daną usługę należy opodatkować.

Lepsze nastroje umocnią złotego do 4,08/EUR


Środowy komunikat Fed oraz wystąpienie prezydenta USA mogły poprawić sentyment europejskich inwestorów, dzięki czemu złoty może się w czwartek umocnić do poziomu 4,07-4,08 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem publikacja danych o polskim PKB za 2009 r. nie będzie miała istotnego znaczenia.