Nie potrzebujemy kopa?


Koniec boomu w napojach energetycznych. Polski rynek napoi pobudzających ma już za sobą szybki rozwój. W 2009 roku ich sprzedaż urosła w Polsce tylko o 4 proc. Teraz, aby zdobyć przewagę, firmy prześcigają się w nowościach - pisze "Rzeczpospolita".

Środowa na Wall Street przyniosła kolejny raz spadki, chociaż w drugiej części dnia nieco łagodniejsze. W dalszym ciągu uwaga inwestorów koncentruje się wokół Europy, gdyż rosną obawy, że kraje strefy euro nie będą w stanie poradzić sobie z problemami z zadłużeniem. Giełdy w USA spadały w ślad za rynkami Europy Zachodniej. Zapisy na akcje serii H operatora restauracji Sfinks Polska odbędą się w dniach od 29 stycznia do 4 lutego 2010 r., poinformowała spółka w komunikacie. Giełdy w USA spadły we wtorek o ponad 1 proc., a inwestorzy mają za sobą najgorszy dzień od ponad dwóch miesięcy. Coraz powszechniejsze stają się obawy, że greckie problemy udzielą się tym krajom UE, których kondycja fiskalna jest obecnie najsłabsza.Rząd ułatwia życie najmniejszym firmom: według przyjętego we wtorek projektu ustawy firma, której obrót w przyszłym roku nie przekroczy 20 tysięcy euro, będzie zwolniona z podatku VAT. W roku 2011 limit zostanie podniesiony do 30 tysięcy euro. Końcówka poprzedniego tygodnia upłynęła pod znakiem zaniepokojenia wywołanego kłopotami Dubai World. Początek tego tygodnia również będzie stał pod tym samym znakiem. Inwestorzy powinni odetchnąć z ulgą po deklaracji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że zostanie zapewnione wsparcie bankom mogących mieć problemy w związku z wstrzymaniem spłaty obligacji przez Dubai World. European shares hit a two-week closing high on Friday after data showed U.S. employers cut a far fewer-than-expected 11,000 jobs in November, with banks rebounding from earlier falls and featuring among top gainers.

Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, jedynie mWIG40 odnotował niewielki wzrost. Po wyższym otwarciu WIG-20 wytyczył nowe wielomiesięczne maksimum na 2619 pkt., ale na wyższych poziomach pojawiła się podaż która dość szybko sprowadziła indeks do 2579 pkt.

Akwizycję Otwartych Funduszy Emerytalnych ograniczono już w ub.r. poprzez znaczne obniżenie opłat oraz prowizji; system wymaga jednak licznych zmian - powiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla dziennika "Polska" potwierdza autentyczność stenogramów z rozmów o prywatyzacji stoczni. Jednak- jego zdaniem- na ich podstawie została postawiona fałszywa teza i wypaczono konktekst całego postępowania.

Dane o produkcji przemysłu w Japonii w październiku zgodne z wcześniejszymi wyliczeniami. Produkcja wzrosła mdm o 0,5 proc. - podało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Ostatnia ubiegłoroczna sesja na rynku eurodolara upłynęła pod znakiem aprecjacji amerykańskiej waluty. Przyczyniły się do tego dane makro ze Stanów. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła w minionym tygodniu do 432 tys. Analitycy spodziewali się wzrostu do 460 tys. z 454 tys. tydzień wcześniej po korekcie z 452 tys. DM Amerbrokers w raporcie z 5 sierpnia wydał rekomendację "neutralnie" dla Stomilu Sanok. Wycena jednej akcji spółki została ustalona na 7,77 zł.Dostawa samolotów ze Stanów Zjednoczonych dla naszych Sił Powietrznych znów się opóźnia - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że w tym roku polskie lotnictwo, zgodnie z ustalonym przez MON i stronę amerykańską planem, powinno dysponować pięcioma amerykańskimi maszynami transportowymi hercules C-130. Jak dotąd ma jednak tylko jednego herculesa. Drugi jest wypożyczony na rok z amerykańskiej bazy w Ramstein. Minister rolnictwa Marek Sawicki nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany zasad rolniczego ubezpieczenia. Uważa on, że Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego można reformować wtedy, gdy rolnicy będą uzyskiwali dochody zbliżone do mieszkańców miasta. Opublikowane dziś dane makro nie były tak jednoznaczne jak spodziewał się tego rynek. Początkowo utrzymywały się pozytywne nastroje, dzięki czemu doszło najpierw do przebicia poziomu 1,50, a w kolejnych godzinach kurs EUR/USD dotarł nawet do 1,5095.

Po sprzedaży pakietu KGHM czas na Lotos


Po wczorajszych spadkach indeksów na krajowym parkiecie sprowokowanych informacjami o sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji KGHM dzisiejsza sesja przynosi poprawę nastrojów. O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskiwał 0,95% i wynosił 2460pkt. Słabiej wypadają spółki małe i średnie.

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa od 1 grudnia


Z 13 do 16 zł wzrośnie od 1 grudnia opłata za przejazd samochodu osobowego całym ok. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami.

Jak budował Sobiesiak


Jeden z bohaterów afery hazardowej biznesmen Ryszard Sobiesiak w ekspresowym tempie otrzymywał urzędowe decyzje, które pozwoliły mu na zbudowanie wyciągu narciarskiego koło Dusznik-Zdroju - ujawnia "Rzeczpospolita".

Zeszłotygodniowe maksima nadal obowiązują


Tydzień na rynkach rozpoczął się w bardzo dobrych nastrojach. Notowania S&P500 szybko powróciły w okolice tegorocznych maksimów, zaś para EURUSD do poziomu 1,50. Jednak bardzo duży wzrost sprzedaży używanych domów wcale nie musi być tak pozytywnym sygnałem, na jaki wygląda na pierwszy rzut oka.

Citigroup i Bank of America wypłaciły czołowym dyrektorom średnio po 18 mln USD


Citigroup Inc. i Bank of America Corp. wypłaciły w ub. roku czołowym dyrektorom średnio po 18,2 mln USD dla każdego. Banki te otrzymały wsparcie finansowe od amerykańskich podatników w wysokości łącznie 90 mld USD, aby przetrwać kryzys finansowy.