Zwyczajowy poczęstunek kontrahentów nie ma charakteru reprezentacji


Jednym z najczęściej zadawanych organom podatkowym we wnioskach o interpretacje pytań jest możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu wydatków na artykuły spożywcze podawane kontrahentom, klientom podczas spotkań biznesowych, podczas szkoleń produktowych, czy też podczas targów i wystaw itp.

Słaby dolar przyczynił się w czwartek do wzrostu wartości głównych indeksów na Wall Street. Pomimo kolejnego słabszego raportu makroekonomicznego rynkom akcji w USA udało się ustanowić nowe tegoroczne maksimum. Jako że posiedzenie Banku Anglii zaplanowane jest dopiero na przyszły tydzień, dziś kluczowe znaczenie będą miały publikacje wskaźników aktywności w sektorach usług. Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych we wrześniu 2009 roku wzrosła o 7286,0 mln zł w porównaniu z sierpniem tego roku.550 milionów dolarów stracili łącznie Amerykanie w 2009 roku w wyniku oszustw za pomocą internetu, dwa razy więcej niż w roku poprzednim - podał w raporcie ośrodek śledzący tego rodzaju przestępstwa. Raport streścił poniedziałkowy "Los Angeles Times". Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 października, podwyższyli rekomendację dla Ciechu do "neutralnie" z "redukuj", a cenę docelową do 36,4 zł z 23,80 zł. Dosyć długo sektorowi bankowemu udawało się pokazywać wyniki tak samo dobre jak poprzednio, niby kryzys był, a jakby go nie było. Ale przyszedł rok 2009 i czas już, aby to, co się dzieje w polskiej i światowej gospodarce zaczęło być widoczne również w wynikach banków.

Szef Bartimpeksu Aleksander Gudzowaty zapowiedział w czwartek, że Gas Trading nie sprzeda akcji w EuRoPol Gazie. Chęć wykupu 4 proc. udziałów w EuRoPol Gazie należących do Gas Tradingu zadeklarował w środę prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo Michał Szubski.

Grupa energetyczna Tauron planuje, że w latach 2010/20 jej program inwestycyjny obejmie 48,8 mld zł, z czego 9 mld zł zostanie wydanych do 2012 roku - poinformowała spółka w materiałach przed środową konferencją prasową. Analitycy spodziewają się, że notowania złotego wkraczają w okres konsolidacji, a PLN będzie poruszał się w najbliższych dniach w przedziale 4,08-4,12 za euro. Na rynku długu możliwe są zmiany poziomów rentowności, jednak trudno przewidzieć, w którą stronę pójdzie rynek.

- Były dyrektor regionalnego Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusz D. opuścił w piątek areszt po wpłaceniu kaucji w wysokości 200 tys. zł - poinformował jego adwokat Andrzej Preiss. D. jest podejrzany o korupcję. Spędził w areszcie pół roku. Kupując zagraniczne wczasy, wielu Polaków oszczędza na ubezpieczeniu i najczęściej wybiera to najtańsze. Niektórzy podpisują umowy ws. ubezpieczenia prawie ich nie czytając - mówi prawniczka Federacji Konsumentów Aleksandra Frączyk. W poniedziałek Amerykanie świętują Dzień Martina Lutera Kinga, a w Europie kalendarz publikacji makroekonomicznych świeci pustkami. W Azji inwestorzy realizowali zyski.Od stycznia rodziny we Włoszech przeżywające trudności finansowe zostaną na rok zwolnione z konieczności spłaty rat kredytu mieszkaniowego - postanowiło w środę stowarzyszenie banków w tym kraju (Abi). Decyzja dotyczyć będzie, jak się szacuje, 110 tysięcy rodzin. Pacjentów zza granicy przyciągają do polskich placówek medycznych głównie ceny, rocznie w Polsce leczy się ich 200-250 tys. - donosi "Dziennik Polski" powołując się na dane Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej. W piątek mija termin rozliczeń z podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby, które dotychczas nie złożyły zeznania, mogą je jeszcze zanieść do urzędu skarbowego, wysłać pocztą albo przez internet.

Giełda w górę dzięki słabemu dolarowi


Słaby dolar przyczynił się w czwartek do wzrostu wartości głównych indeksów na Wall Street.

Produkcja przemysłowa lepsza od oczekiwań


Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 1,3% r/r, mniej niż oczekiwał rynek (2,4% r/r). Równocześnie zrewidowano dane za sierpień – roczna dynamika produkcji w poprzednim miesiącu okazała się (pierwszy raz w tym roku) dodatnia i wyniosła 0,1% r/r.

Nie każda spółka otrzyma zwrot podatku


Z analizy orzecznictwa w sprawach VAT wynika, że sądy przyznają zwrot podatku wspólnikom po likwidacji spółek osobowych (obecnie możliwość taka wynika bezpośrednio z ustawy o VAT).

WIG20 na zamknięciu najniżej od października


Medialny sukces Grecji, bo tylko taki można na razie ogłosić, nie powstrzymał spadków cen akcji w Warszawie i na innych rynkach, nieoczekiwanie umocnił się za to złoty. Tym razem to zła wróżba.

Poczta Polska zwalnia grupowo


Grupowe zwolnienia pracowników Poczty Polskiej, Pracę straci - lub zmieni warunki zatrudnienia - prawie pięć tysięcy osób - zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. Zwolnienia grupowe potrwają od marca do końca października br.