MG: eksport w 2010 r. wzrośnie o 12 proc. rdr


Analitycy Ministerstwa Gospodarki sądzą, że eksport w 2010 roku wzrośnie o 12 proc. wobec 2009 roku - wynika z analizy sytuacji w handlu zagranicznym po trzech kwartałach 2009 roku.

Operator telekomunikacyjny Hawe liczy na utrzymanie rentowności z pierwszego półrocza w całym 2009 roku - poinformował na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Robert Kwiatkowski. RWE Transgas Net po czeskiej stronie i Gaz-System po polskiej to firmy odpowiedzialne za budowę łącznika gazowego Czechy - Polska w okolicach Cieszyna. Niebieskie paliwo będzie w nim mogło płynąć w obie strony - zależnie od potrzeb. Obydwa kraje uważają, że w ten sposób zwiększy się ich energetyczne bezpieczeństwo. Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20, po sesji zdominowanej spadkami, pozostał w poniedziałek na minusie. Zdaniem analityków, obecnie znajdujemy się w fazie korekcyjnej.Przebieg ostatniej sesji kwartału nie był wielkim zaskoczeniem. Od początku tygodnia indeks WIG20 realizuje scenariusz spokojnych wahań w okolicy 2500 punktów i wczorajsza sesja nie zmieniła niczego w krótkoterminowym obrazie rynku. Choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że ten kwartał będzie dość słaby, marcowe wzrosty znacząco poprawiły stopy zwrotu warszawskich indeksów i spółek. Sierpień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych rosły. W ciągu miesiąca wzrosły one o 4 mld zł do 86 mld zł - poinformowano w raporcie przygotowanym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Ministerstwo Skarbu w drugiej połowie grudnia, przed świętami, chce zebrać oferty wiążące na pierwszą grupę chemiczną - poinformował dziennikarzy Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA.

Wiele z gospodarek rozwiniętych będzie się zmagało z wysokim bezrobociem również w 2011 roku, pomimo że zatrudnienie w wielu z nich zacznie wzrastać już w tym roku - napisali analitycy MFW w udostępnionych fragmentach raportu Word Economic Outlook, którego pełna wersja zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. Bać-Pol odstąpił od listu intencyjnego, w sprawie utworzenia grupy kapitałowej, zawartego z Rabat Pomorze, spółką zależną Bomi - poinformowała Bomi w komunikacie.

Zdaniem członka zarządu Narodowego Banku Polskiego Zbigniewa Hockuby październikowa projekcja NBP jest ostrożnie optymistyczna. Wczoraj po korekcie z początku tygodnia nie było już śladu. Fakt, iż sprzedającym nie udało się wtedy zepchnąć indeksów giełdowych niżej niż do krótkoterminowych wsparć musiał podbudować stronę popytową. W rezultacie wczoraj mieliśmy już test tegorocznych maksimów na kontraktach na indeks S&P500 (1016 pkt.). Sprawdziły się szacunki ekspertów: o 12,83 proc., czyli prawie o 3 zł (do 25,96 zł) wzrósł na otwarciu kurs praw do akcji PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA, która debiutuje w piątek na warszawskim parkiecie. Obroty przekroczyły już miliard złotych. To 10. debiut na Rynku Głównym GPW, trzecia co do wielkości oferta w historii polskiej giełdy i największy debiut w Europie w tym roku.Japanese Finance Minister Naoto Kan said Tuesday the government ought to examine whether the nation's foreign exchange reserves--the world's second-largest after China's at around $1 trillion--are at appropriate levels. Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet ostrzegł w piątek, że ogłaszanie końca kryzysu po niedawnych oznakach poprawy w strefie euro byłoby "przedwczesne". "Nadal utrzymuje się potrzeba wspierania kredytów" - oświadczył Trichet podczas konferencji we Frankfurcie nad Menem, na zachodzie Niemiec. W ostatnim czasie nie brakowało narzekań na słabość naszego parkietu. Piątkowa sesja przyniosła niespodziewaną odmianę tego obrazu. WIG20 nie zwracał uwagi ani na 1 proc. spadki DAX, ani na rumuńskie klimaty, ani na topniejący w oczach wzrost amerykańskiej gospodarki.

Europejskie Toyoty też do warsztatów


Toyota w coraz większych tarapatach. Spółka podała, że w związku z kolejną niebezpieczną usterką będzie musiała naprawić aż 2,3 miliona aut w USA. Podobną akcję zapowiedziano też w Europie, jednak nie określono liczby zni typów wadliwych pojazdów. Kłopoty konkurenta próbuje wykorzystać General Motors, który jest gotów dopłacić równy tysiąc dolarów do kupna nowego samochodu swojej produkcji każdemu właścicielowi Toyoty.

Dostanę "trzynastkę" po rozwiązaniu umowy?


Byłam zatrudniona w państwowym zakładzie pracy od dnia 12.12.2008 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na umowę o pracę na czas określony do dnia 31.12.2009 r. Czy po rozwiązaniu umowy zakład ma obowiązek wypłacić mi trzynastą pensję w 2010 r.?

Złoty może w piątek odreagować spadki, rynek czeka na dane makro z USA


Złoty będzie w piątek podążał za parą euro/dolar i ma szanse na powrót do poziomu 3,90 za euro pod koniec dnia. Spośród danych makro ważny będzie odczyt nastrojów konsumentów w USA instytutu Michigan i dane o sprzedaży detalicznej, uważają analitycy.

Polska menedżerka na drodze do sukcesu


Studia ukończone z wyróżnieniem, obrona pracy magisterskiej na bardzo dobry - to dopiero początek drogi do sukcesu. Młode, ambitne, pełne wiary we własne siły kobiety stają u progu kariery nie wiedząc jeszcze, jak długa droga przed nimi. Co wyróżnia Polki dążące do sukcesu i jakie błędy popełniają na początku kariery?

KGHM zaproponuje na WZA zmiany w statucie, w tym wypłacanie zaliczki na dywidendę


Zarząd KGHM zaproponuje na WZA, zwołanym na 9 grudnia, zmiany w statucie, które mają na celu m.in. zachowanie przez Skarb Państwa kontroli nad spółką nawet po sprzedaży części udziałów. Jedną z propozycji zmian w statucie jest to, by rada nadzorcza KGHM mogła decydować o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy - poinformowała spółka w komunikacie.